Nezaradené

Na čo všetko môžeme využiť starú tehlu?

V súčasnosti sú recyklované materiály v kurze. Dá sa povedať, že téma recyklácie je všadeprítomná. Tento trend si môžeme všimnúť aj v stavebníctve. Medzi materiál, ktorý sa dá opätovne použiť, jednoznačne treba zaradiť starú tehlu. Existuje niekoľko spôsobov, ako túto tehlu oživiť. V tomto článku vám prinesieme niekoľko tipov, na čo všetko sa dá použiť stará tehla.

Stará tehla ako krásna dekorácia v záhrade

Presne tak! Stará tehla dodá vašej záhrade určite cveng. Mnohí z vás majú záhradu do svahu, preto môžete starú tehlu použiť na schody. Záhony sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých záhrad. Väčšinou sa na tieto záhony používa kameň, inokedy drevo. Použiť však môžete aj starú tehlu. Okrem záhonu ju môžete použiť ako materiál na oporný múrik. Práve takýmto múrikom zastavíte zosúvajúcu pôdu v záhrade. Pri opornom múriku vysteľte stenu netkanou textíliou, aby cez ňu neprerastala burina, a zasypte ju dostatkom zeminy. Staré tehly sa v záhrade dajú použiť aj na stavbu chodníka. Ak máte doma staré tehly, ušetríte tak nemalé finančné prostriedky, ktoré by ste vrazili do nového materiálu. Staré tehly sa v záhrade dajú využiť ešte na mnoho ďalších výtvorov. Urobiť z nich môžete niečo ako „hotel pre hmyz“, deťom môžete postaviť pieskovisko alebo sa dajú využiť na stavbu ohniska alebo sedenia okolo ohniska. Fantázii sa predsa medze nekladú.

Obklad zo starej tehly

Stará tehla nemá svoje miesto len v záhrade, ale môžete ju využiť aj v interiéri. Na obklad do interiéru je najlepšie, ak si starú tehlu kúpite. Takáto tehla je totižto už očistená a pripravená na použitie. Ak máte svoju starú tehlu z búrania nejakého objektu, musíte tehlu očistiť. Na čistenie starej tehly sa zvyčajne používa kyselina soľná-chlorovodíková. Tú musíte zriediť s vodou v pomere 1:10, a taktiež musíte byť pri práci veľmi opatrní. Preto skôr odporúčame si tehlu radšej zakúpiť. Stará tehla sa lepí rovnako ako keramický obklad. Takisto sa používa aj rovnaké lepidlo. Toto lepidlo musí pred škárovaním tvrdnúť minimálne 24 hodín. Na škárovanie sa používa vápenná malta. Dôležité je oddizolovanie starej tehly od vlhkosti. Ak stará tehla nasiakne, môže v mraze popraskať. Popraskaný obklad určite nechcete.

Stará tehla ako dlažba

To, že sa dá zo starých tehál urobiť chodník, sme si už povedali. Staré tehly môžu byť ideálnou voľbou pre podlahu. Je to výborná náhrada zámkovej dlažby. Pri pokladaní starej tehly je veľmi dôležité, aby ste sa držali určitého postupu. Najskôr je potrebné vytvorenie vhodného podkladu. Stará tehla je totižto jemne deformovaná, a preto je nevyhnutné vytvoriť rovný podklad. Iba na rovnom podklade možno vytvoriť rovnú podlahu. Ak by bol povrch nerovný, cez tehly by sa odkopíroval na finálny povrch. Na vyrovnanie povrchu použite napríklad piesok. Lepšiu rovinu dosiahnete, ak budete tehly ukladať do pieskového lôžka. Ani pri dlažbe nezabúdajte na odizolovanie proti vlhkosti. Využite staré pevné fólie, a s 20 centimetrovým prekryvom pásov vytvorte celoplošnú dvojvrstvovú bariéru, ktorá bude držať vlhkosť pod kontrolou. Využiť môžete aj stavebnícku čiernu fóliu, staré silážne plachty alebo čokoľvek iné. Keď už tehlu ukladáte, ukladajte ju buď do šachovnice alebo na väzbu.

Záver

V článku sme vám priniesli zopár rád, aké využitie môže mať stará tehla. Existuje ešte veľké množstvo iných spôsobov, ako využiť tento materiál. Postaviť sa z nej dá všeličo. Ak náhodou starú tehlu doma nemáte, nebude žiadnym problémom kúpiť si ju. Nájdete ju aj v našej cenovej ponuke. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Veľmi radi vám pomôžeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *