Nezaradené

Rady a tipy ako si správne vybrať zámkovú dlažbu

Práce na vašom vysnívanom domčeku už máte dokončené. Dom je síce krásny, ale začínate pozorovať, že aj okolie domu potrebuje poriadne úpravy. Do záhrady sa zvyčajne dáva trávnik, ale vo dvore potrebujete mať aj nejaký ten chodník alebo odstavnú plochu pre auto. V tomto prípade sa pravdepodobne obzeráte po nejakej zámkovej dlažbe. V súčasnosti sa používa niekoľko druhov zámkovej dlažby, a my vám v tomto článku poradíme, ako si správne vybrať, aby plnila svoj účel a vy budete s ňou spokojní.

 

Čo je zámková dlažba?

 

Zámková dlažba je druh dlažby z prefabrikovaných dlažobných kociek vyrobených zo zhutneného betónu rôznych formátov. Vrchná strana je špeciálne upravená pre lepší vzhľad a väčšiu odolnosť. Jednotlivé diely zámkovej dlažby sú vyrobené tak, aby do seba vzájomne zapadli, vďaka čomu dlažba dosahuje vysokú stabilitu a odolnosť najmä pri horizontálnom posune. Okrem toho má aj mnoho ďalších výhod, medzi ktoré môžeme napríklad zaradiť:

  • Jednoduchosť opráv: Výhodou je, že sa pokladá nasucho a bez lepidla, čiže sa dá veľmi jednoducho rozobrať a opraviť.
  • Variabilnosť zámkovej dlažby: Existuje množstvo druhov a farieb dlažby. Preto môžete pri pokladaní vytvárať rôzne vzorce alebo presne vymedziť parkovacie miesto.
  • Prirodzený odtok vody: Zámková dlažba je ekologická, pretože sa voda pomedzi škáry vracia naspäť do pôdy.

Z čoho sa výrábajú zámkové dlažby?

 

Zámková dlažba sa nevyrába len z jedného materiálu, ale hneď z niekoľkých. Môžete si vybrať napríklad dlažbu vyrobenú z betónu. Betónová zámková dlažba vyniká vysokou odolnosťou, trvanlivosťou a možnosťou jednoduchej demontáže. Okrem betónu sa zámková dlažba vyrába aj:

  • Z keramiky – ukladá sa predovšetkým na terasy, balkóny a chodníky. Pri tomto type je však dôležité, aby ste vybrali mrazuvzdornú dlažbu a odolnú proti sklzu. Niektoré nekvalitné druhy zvyknú časom popraskať.
  • Z kameňa – v tomto type sa predovšetkým využíva žula, pieskovec, travertín alebo fylit. Takáto zámková dlažba je zaujímavá hlavne štruktúrou a prírodným dizajnom. Tvrdosť je závislá od daného materiálu.
  • Z gumy – je to hlavne dlažba, ktorá je zložená z prírodného alebo syntetického kaučuku. Mäkkosť a tlmiace vlastnosti sú prijateľné najmä pri športovaní.
  • Z plastu – tento typ dlažby sa používa hlavne pri obrubníkoch alebo bazénoch. Výhodou týchto dlaždíc je, že sú vzdušnejšie, ako napríklad betónové dlaždice.

 

Na čo sa zamerať pri výbere zámkovej dlažby?

 

V prvom rade myslite na umiestnenie. Konkrétny typ dlažby by ste mali prispôsobiť jej umiestneniu. Najčastejšie sa dlažba obstaráva na terasu, do okolia bazénu, na priedomie alebo pred garáž. Miesto, kde budete pokladať zámkovú dlažbu, si poriadne prezrite a zhodnoťte, ako bude toto miesto zaťažené. Ak idete umiestniť zámkovú dlažbu do štrku, zvoľte dlažbu z betónu. Ak chcete pokladať zámkovú dlažbu na trávnik, skôr sa využívajú kamenné a keramické dlaždice. Na ílovitú pôdu odporúčame skôr silnejšie dlaždice. Silnejšie dlaždice sa taktiež používajú aj pre parkovacie miesta a vjazdy.

Taktiež sa zamerajte aj na štýl dlažby. Zvoľte také dlaždice, ktoré ladia s fasádou a štýlom domu. Dláždené plochy veľmi ovplyvňujú štruktúru exteriéru a podčiarkujú celkovú architektúru.

Kladenie zámkovej dlažby

 

Ak už máme vybraný správny typ zámkovej dlažby, nesmieme v žiadnom prípade podceniť jej kladenie. Ak sme zvolili keramické dlaždice, môžeme ich pokladať lepením na betónový podklad alebo nasucho do štrkového podkladu. Štrkové kladenie dlažby je najrozšírenejšie pri zámkových dlažbách. Takzvaná dlažba na terče sa využíva na kladenie terás a k bazénom. Pri kladení príjazdových ciest musíte rátať s vyšším zaťažením, preto bude potrebné vykopať základy do hĺbky aspoň 55 centimetrov. Pre chodníky postačí aj základ v hĺbke 25 centimetrov. Ak máte v pláne položiť dlažbu vo veľkých plochách, určite odporúčame strojové pokladanie, ktoré sa vykonáva mechanikou. Všetko, čo sme si povedali o zámkovej dlažbe platí, ak ste zručný a plánujete si pokladať zámkovú dlažbu svojpomocne. V prípade, že si netrúfate na realizáciu takéhoto projektu, veľmi radi vám s tým pomôžeme. Na našej internetovej stránke nájdete všetky dostupné informácie, a taktiež si môžete pozrieť aj naše realizácie kladenia zámkovej dlažby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *