Nezaradené

Koľko je „kubík“ štrku ton?

Objednávanie stavebného materiálu sa nikdy nezaobíde bez podrobných výpočtov a premeriavania a overovania si, či ste v skutočnosti všetko vypočítali správne. Ak spravíte chybu vo výpočtoch, môže to znamenať, že objednáte výrazne menej alebo viac materiálu, ako je potrebné. Obzvlášť veľký pozor musíte dávať pri štrku alebo iných drvených kamenín, pri ktorých vám výpočet v metroch kubických určite nebude stačiť. Štrk sa totižto nepredáva na objem, ale na váhu. Preto je zásadné poznať váhu drveného kameniva. Ak teda hľadáte odpoveď na to, koľko stojí kubická tona štrku, tak ste na správnom mieste. Bez ohľadu na to, či potrebujete štrk pre svoj domov alebo pre vaše stavebné projekty, je dôležité mať predstavu o cenách, aby ste mohli plánovať svoj rozpočet s presnosťou.

Dôležité sú frakcie

Povedzme, že potrebujete „kubík“ štrku. Lenže kubík štrku nie je to isté, ako keby ste chceli jednoliatu skalu, ktorá má objem jeden meter kubický. Aj keď je objem rovnaký, na vlečku auta sa nemusí vojsť hromada kameniva, ktoré vám toto auto vezie. Dôvodom je to, že po nasypaní štrku do vlečky vznikajú medzi kameňmi medzery. Z toho vyplýva, že jeden meter kubický veľkých kameňov váži menej, ako jeden meter kubický štrku. Váhu ovplyvňuje aj to, akým spôsobom je kamenivo do vlečky sypané. Strasené kamenivo má totiž približne o 20 % väčšiu hmotnosť ako kamenivo voľne sypané.

Kubík štrku

Váhu štrku si viete vypočítať aj sami. Ak si na takýto výpočet však netrúfate, vie vám s tým pomôcť aj dodávateľ, ktorý by mal disponovať presnými tabuľkami, ktoré porovnávajú váhu voči objemu. Vo všeobecnosti platí, že jeden kubík štrku váži väčšinou od 1,6 do 1,7 ton. Všetko záleží od veľkosti jednotlivých kusov kameniva. Pri štrku platí, že frakcia býva buď 0/4 alebo 0/63. Čísla uvádzajú veľkosť v milimetroch a nula udáva, že v štrku sa môže nachádzať aj určité množstvo piesku.

Výpočet množstva štrku potrebného na projekt

Pred nákupom štrku je dôležité vypočítať množstvo potrebné pre váš projekt. Pomôže vám to odhadnúť náklady a zabezpečiť dostatok materiálu na dokončenie práce. V prvom rade potrebujete zmerať dĺžku, šírku a hĺbku plochy, ktorú idete pokryť. Merajte v metroch. Tieto tri merania vynásobte. Vzorec teda bude V = a * b * c. Keď máte vypočítaný objem, výsledok vynásobte číslom 1,6, nakoľko kubík štrku váži práve 1,6 tony. Keď dosiahnete želaný výsledok, nezabudnite na trochu rezervy navyše. Rezerva by mala byť minimálne 10 % z celkového objemu. Ak použijete štrk ako podložie pre dlažbu, určite ho budete aj zhutňovať. Po utlačení si štrk „sadne“ o viac ako desatinu hrúbky vrstvy. V tomto prípade by ste mali počítať s rezervou až 25 % materiálu. Ak rezervu podceníte, môžete poriadne prerobiť, pretože dodávku štrku musíte zaplatiť 2x. Náklady na dopravu pritom nepredstavujú malé finančné prostriedky.

Cena za kubík štrku

Cena kubickej tony štrku sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov. Medzi tieto faktory zaraďujeme predovšetkým:
Lokalita: Cena štrku sa môže v jednotlivých regiónoch líšiť. Náklady na dopravu a dostupnosť zdrojov môžu ovplyvniť celkovú cenu.
Kvantita: Množstvo štrku, ktoré potrebujete, môže ovplyvniť cenu. Nákup vo veľkom často vedie k nižším nákladom na kubickú tonu.
Kvalita: Kvalita štrku sa môže líšiť v závislosti od jeho zdroja. Štrk, ktorý bol riadne spracovaný a preosiaty, môže byť drahší ako surový alebo nespracovaný štrk.

Dodávateľ: Rôzni dodávatelia môžu ponúkať rôzne ceny štrku. Je dôležité preskúmať a porovnať ceny od viacerých dodávateľov, aby ste sa uistili, že dostanete najlepšiu ponuku.

Nakoľko tieto faktory zohrávajú v určovaní ceny podstatný vplyv, nie je možné presne stanoviť, koľko stojí kubík štrku. Vo všeobecnosti však môžeme konštatovať, že pri kúpe kubického metra štrku by ste sa mali zmestiť do ceny 40 €/m 3 . Náš kompletný cenník si môžete pozrieť vo veľkoobchodnom cenníku stavebných materiálov.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *