Nezaradené

Cena makadamu za kubický meter

Na každú stavbu, ktorú realizujeme, potrebujeme nejaký materiál, z čoho sa táto stavba bude skladať. Jedným z najdôležitejších materiálov pri stavbách je bezpochyby kamenivo. Rozdielnosť v kamenive je vo frakcii a prírodnom materiáli, z ktorého sa kamenivo skladá. Jedným z najpoužívanejších druhov kamenín je makadam. V tomto článku si povieme niečo o makadame, na čo sa toto kamenivo používa a aká je cena makadamu za kubický meter.

Čo je makadam, a na čo sa používa?

Makadam je drvené kamenivo nepravidelných tvarov, ktoré sa používa hlavne ako podklad pod konštrukcie akými sú napríklad betón, cestné komunikácie a pod. Na rôzne podklady môžeme využívať rôzne frakcie makadamu. Pri výstavbe pochôdznej zámkovej dlažby sa pokladá makadam na udlávenú hlinu. Používa sa sypký podklad. Pri tomto podklade sa používa frakcia 4-8 mm. Pod zámkovú dlažbu, po ktorej bežne prejde auto, musíte uložiť makadam väčšej frakcie a v dvoch vrstvách. V prvej vrstve, ktorá sa pokladá na udlávenú hlinu, by mal byť makadam frakcie 16-32 mm. V druhej vrstve použijeme makadam frakcie 4-8 mm. Najmenšiu frakciu makadamu môžete použiť ako podklad pod samotnú zámkovú dlažbu. Na tento účel sa využíva makadam frakcie 0-32 mm.

Makadam ako materiál na cestu či chodník

Samozrejme, makadam má mnoho využití, neslúži len ako podklad pod zámkovú dlažbu. Vytvoriť z neho môžete chodník, či dokonca príjazdovú cestu. Cesty sa z tohto kameniva stavali už na začiatku 19. storočia. Princíp výstavby takejto cesty spočíva v tom, že na udlávenú hlinu položíte najmenšiu frakciu makadamu 0-32 mm. Na ňu položíte makadam väčšej frakcie, napríklad 16-32 mm. Posledná, štvrtá vrstva, musí byť opäť z najmenšej frakcie makadamu, a to 0-32 mm. Dôležité je, aby ste všetky tieto vrstvy poriadne udlávili valcom alebo vibračnou doskou. Čo sa týka chodníka, nie je tak zložitý ako cesta. Potrebujete naň len dve vrstvy. Prvou je poriadne udlávená hlina. Druhú vrstvu tvorí makadam. Frakcia, ktorá sa používa na chodník býva zvyčajne 4-8 mm. Opäť platí, že obe vrstvy sa musia riadne udláviť napríklad vibračnou doskou.

 

Koľko je kubík makadamu ton?

Podobnej problematike sme sa venovali v predchádzajúcom článku „Koľko je kubík štrku ton?“ Rovnako ako pre štrk, aj pre makadam platí, že od frakcie kameňa závisí to, koľko ton má jeden kubík. Tá najmenšia frakcia bude mať prirodzene najväčšiu váhu, pretože sa na vlečke nákladného auta netvoria prázdne vzduchové miesta. Platí teda, že kubík makadamu frakcie 0-32mm váži 1,8 ton. Makadam väčšej frakcie, napríklad 22-63 mm bude vážiť 1,6 – 1,8 ton. V tomto prípade teda platia rovnaké pravidlá ako pri štrku.

Cena makadamu za kubický meter

Konečne sa dostávame ku samotnej cene makadamu. Cenu môže ovplyvniť množstvo faktorov, medzi ktoré sa zaraďuje napríklad lokalita, kde potrebujete makadam, frakcia makadamu či kvantita. Takisto aj dodávateľ si môže určiť inú cenu za 1m 3 ako jeho konkurent v rovnakom meste. Priemerná cena za kubík makadamu je približne 20 € bez DPH. Naša spoločnosť ponúka makadam frakcie 4-8 mm za 22 € bez DPH. Najmenšie frakcie, 0-32 mm a 0-63 mm ponúkame takisto za 20 €/m 3 bez DPH. Najväčšiu frakciu makadamu (22-63 mm) ponúkame za 21 €/m 3 . Ceny všetkých druhov kamenív si môžete pozrieť v našom kompletnom cenníku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *